کاشی عنصری چشم نواز در دکوراسیون داخلی

پنجشنبه 15 مهر 1395
16:49
مهراز

کاشی یکی از مصالحی است که از هزاران سال پیش تا به امروز به عنوان یکی از ابزارهای تزیینی مورد مصرف بوده و فرصت کافی داشته است که از نظر دوام و تنوع کاربرد به شهرت برسد و به یکی از عناصر با سابقه در معماری داخلی تبدیل شود. امروزه به راحتی می‌توان طراحی کاشی را مطابق میل و سلیقه سفارش داد، لعاب منحصربه‌فرد به آن داد و جلوه‌های دیداری خاصی به آن بخشید.
یکی از راه‌های ایجاد جلوه چشمگیر با کاشی ، ایجاد تغییر رنگ تدریجی به اندازۀ یک پرده در تمام سطوح کف اتاق است. حاشیه دادن دورتادور کف اتاق با رنگ یا طرح های مختلف نیز روشی منحصر است. یکی از روش های تغییر و زیباسازی با کاشی ، ایجاد طرح قالیچه ای در کف ساختمان است که نمایی کاملا منحصربه‌فرد ایجاد می کند. حتی می توانید از کاشی های معمولی و بسیار ارزان نیز با چیدن آن به شکلی نامتعارف، فضایی جذاب ایجاد در دکوراسیون داخلی ایجاد کنید. اگر در اتاق قالیچه پهن کرده‌اید، دور قالیچه را با کاشی دیگری که طرحی متفات با کاشی زمینه فرق دارد، نصب کنید و با این قالب بندی به قالیچه تاکید بیشتری ببخشید.

طرز نصب کاشی به جنس کاشی و وضعیت سطحی که کاشی بر آن قرار می‌گیرد، بستگی دارد. کاشی‌ها بسته به نوع تولیدشان با هم متفاوتند. هر تولیدکننده اغلب دستورالعمل و توصیه خاصی برای نصب کاشی دارد. در میان مصالحی که انعطاف پذیری ندارند، کاشی یکی از کم دردسرترین ها در دکوراسیون داخلی است و مراقبت از آن محدود است.
مرمر (marble): کاشی مرمری تنها در تعداد کمی از خانه‌ها مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا گران قیمت بوده و نصب آن نیز گران تمام می‌شود. سطح مرمر سخت و رنگین است و به سرعت لک می‌شود و باید مدام واکس بخورد. ظاهر مرمر آراسته و رسمی است. تخته سنگ مرمر، در رنگ‌های متنوعی به بازار می‌آید، ولی کاشی مرمری طیف زنگ محدودتری دارد.
سنگ لوح یا اردواز (slate): سنگ لوح برای دکوراسیون خانه روستایی انتخابی بسیار مناسب و زیبا به شمار می‌رود ، در مقابل لکه مقاوم است و تقریبا به آسانی نصب می‌شود. بهتر است این نوع کاشی در مکان‌های پر رفت و آمد و شلوغ استفاده نشود، زیرا امکان شکستن و لب‌پر شدن دارد. برای حفظ کیفیت و ظاهر لوح باید آن را واکس زد. سنگ لوح، مانند سنگ معمولی و کاشی، حرارت را به خوبی در خود نگاه می‌دارد ، به همین دلیل برای خانه‌هایی که گرمایش خود را با روش‌های خورشیدی و طبیعی تامین می‌کنند، انتخاب مناسبی است.
تراتسو (terrazzo): کف‌پوش تراتسوی صاف از خرده سنگ یا خرده‌های مرمر ، در ملاتی از جنس سیمان درست می‌شود که خوب جلا داده شده است تا رنگارنگی آن آشکار شود. تراتسو، سخت و در برابر رطوبت و لکه و خراشیدگی مقاوم است ولی برای نصب نیاز به زیرسازی بتونی دارد. سیمان به کار رفته در تراتسو به تدریج آثار آمد و شد را بر سطح کف‌پوش ظاهر خواهد ساخت.
موزاییک (mosaic tile): می‌توان گفت موزاییک، تنوع‌پذیرترین کاشی از حیث کاربرد است که هم از گل رس ساخته می‌شود و هم از چینی سخت و در انواع لعاب خورده یا بدون لعاب به بازار می‌آید. موزاییک، زمین و دیوار و هر سطح صاف دیگری را می‌پوشاند و شکل خطوط و سطوح منحنی را به خود می‌گیرد و از تنوع بسیاری برخوردار است.
کاشی بی‌لعاب (unglazed tile): کاشی بی لعاب، گل رسی است که در کوره پخته می شود و رنگ آن ، یک‌دست و پرداخت رویه آن کدر است. ظاهر این کاشی با گذشت زمان تغییر نمی‌کند و سری و لغزندگی سطح آن نسبت به کاشی لعابی کمتر است. رنگ و اندازه و طرح این نوع کاشی از تنوع زیادی برخوردار است و با «تی» می‌توان آن را تمیز نگاه داشت.
وینیل ورقه‌ای فشرده (solid/inlaid vinyl): وینیل فشرده به صورت ورقه‌هایی از جنس وینیل خالص است و از لحاظ کیفیت و بها در صدر انواع وینیل جای دارد. طرح روی آن لایه‌لایه است و با استفاده از گلوله‌های وینیل یا پولی‌اورتان رنگی در شرایط فشار و حرارت ایجاد می‌شود. وینیل‌های سنگین‌کم‌تر در معرض شکستگی یا قلوه‌کن شدن قرار دارند ولی نصب آنها ممکن است مهارت نصاب حرفه‌ای را بطلبد.
وینیل ورقه‌ای (sheet vinyl): وینیل ورقه‌ای به دلیل اینکه آب را سخت‌تر از کاشی وینیل از خود نفوذ می‌دهد، برای آشپزخانه و حمام و سطوحی که در خطر نم و رطوبت قرار دارد، مناسب‌تر است. وینیل ورقه‌ای روش نصب آسانی دارد و در دو نوع «جاسازی شده» و «روتو»، با امکاناتی از جمله پرداخت‌هایی که نیاز به استعمال واکس ندارند، موجود است. برای نصب در زیرزمین، از وینیل ورقه‌ای نامرغوب که در برابر رطوبت زیرکار مقاومی داشته باشد، استفاده کنید.
وینیل ورقه‌ای فشرده (inlaid vinyl): با اینکه وینیل فشرده گران‌تر از انواع دیگر وینیل است ، جذابیت و زیبایی چشمگیری دارد. این کف‌پوش، ضخیم و نرم است و بعضی از انواع آن دارای زیرکاری از جنس مواد متخلخل (foam) است که هنگام راه رفتن ، راحتی بیشتری ایجاد می‌کند و پژواک صدا را نیز می‌گیرد. طرح و رنگ این نوع کف‌پوش در تمام ضخامت وینیل دیده می‌شود و تا سطح زیرین آن می‌رسد و به همین سبب پردوام است.

براي اطلاعات بيشتر مي توانيد با دفتر فنی مهندسی پاراکس تماس بگيريد

منبع:http://www.arianparax.com


[ بازدید : 35 ] [ امتیاز : 4 ] [ امتیاز شما : ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به طراحی داخلی است. | قدرت گرفته از Blogroz.ir| طراح قالب Blogroz.ir
× بستن تبلیغات